win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με την Insoft στα εξής:
    1. Σαφώς μπορούν να μπουν στον μειωμένο συντελεστή 0,60 μόνο μία (1) ή δύο (2) κατοικίες. Αυτό άλλωστε αναφέρεται και στο κείμενο της Εγκυκλίου 8/90 που παρέθεσα στην προηγούμενη ανάρτηση. Μπορούμε βέβαια να βάλουμε και μία "Αγροτική Αποθήκη" (βλ. Εγκύκλιο 7/97 για λεπτομέρειες των προϋποθέσεων)
    2. Δεν υπάρχει κατηγορία "Αποθήκη στην πιλοτή" ούτε για μειωμένο συντελεστή 0,60 ούτε για κανονικό συντελεστή.

    Οι μόνες κατηγορίες αποθήκης που μπορούμε γενικώς να βάλουμε σε έναν προϋπολογισμό είναι:
    α) οι εμπορικές αποθήκες που αναφέρονται ως "αποθήκες",
    β) οι αγροτικές αποθήκες και
    γ) οι αποθήκες σε υπόγειους χώρους στην κατηγορία "Υπόγειοι βοηθητικοί χώροι κάθε κτηρίου"

    Οι ισόγειες αποθήκες όπως και το λεβητοστάσιο μπαίνουν κατά τη γνώμη μου στην κατηγορία "Κοινόχρηστοι Χώροι" μαζί με τα κοινόχρηστα κλιμακοστάσια.
    Συνεπώς μπορούν να συνδυαστούν με μία ή δύο κατοικίες μειωμένου συντελεστή.
    Έτσι τουλάχιστον πιστεύω αν και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με τα θέματα των αμοιβών τέτοιου είδους και έχω "σκουριάσει".

    Ως κοινόχρηστοι χώροι δε, δεν υπολογίζονται στα 120τμ των κατοικιών.

    Στα αριθμημένα ερωτήματά σου απαντώ:
    1) Στην κατηγορία "Κοινόχρηστοι χώροι" βάζουμε όλα τα τ.μ. των κοινοχρήστων χώρων ακόμα και αν δεν μετρούν στη δόμηση. Άρα, σωστά τα υπολόγισες 165τμ.

    2) Προσωπικά για να δω αν είμαι εντός των 120τμ υπολογίζω όλα τα εμβαδά κλειστών χώρων της κατοικίας, ακόμα και αυτά που δεν μετρούν στη δόμηση, π.χ. τα 12τμ του εσωτερικού κλιμακοστασίου.
    Δεν θα συνυπολόγιζα στα 120τμ τα εμβαδά των κοινοχρήστων χώρων, έξω δηλαδή από την εξώπορτα της κατοικίας.

    Προσοχή!
    Θεωρώ ότι η εξώπορτα της μεζονέτας είναι στον 1ο όροφο και όχι στην πιλοτή. Διαφορετικά το κλιμακοστάσιο είναι εσωτερικό και όχι εξωτερικό=κοινόχρηστο.

    Υ.Γ.: Ρώτα καλύτερα την Insoft που είναι πιο έμπειροι. Ζήτα όμως πάντα παραπομπές σε νόμους και εγκυκλίους. Κατέβασε όλη τη σχετική νομοθεσία και μελέτησέ την. Στο προηγούμενο μήνυμά μου σε παρέπεμψα σε 4 εγκυκλίους. Όλες νομίζω όπως και οι βασικοί νόμοι υπάρχουν διαθέσιμες στον ιστοχώρο της Insoft.

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Συντελεστές χώρων μειωμένου συντελεστή
    Από το μέλος michaniki στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.10.2014, 21:39
  2. N.4178/13: Σιλό - Βοηθητικοί χώροι (μειωμένου συντελεστή)
    Από το μέλος pompey στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.12.2013, 14:28
  3. N.4014/11: Υπόλοιπο συντελεστή και έκδοση ΟΑ
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.11.2011, 08:45
  4. Κατάργηση συντελεστή δόμησης
    Από το μέλος dimkourt στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.11.2009, 14:27

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •